alt Više od 13 godina iskustva  |  alt  Roba kupljena do 12h šaljemo istog dana   |   alt  Besplatna dostava od 10 000 dinara

Korpa 0
Vaša korpa je prazna
Korpa 0
Vaša korpa je prazna ...
Početna strana » Unosi o mašinama » Laserski ploteri - šta su, kako funkcionišu i za šta se koriste?
Vaša korpa je prazna ...

Laserski ploteri - šta su, kako funkcionišu i za šta se koriste?

Datum dodavanja: 11-09-2024



Sve više pojedinaca i kompanija odlučuje se za korišćenje laserskih ploterima u svom radu, jer omogućavaju jednostavno i relativno jeftino sečenje i graviranje u raznim materijalima: koži, gumi, staklu (itd.).

Pritom, softver koji dolazi uz njih omogućava intuitivno korišćenje i jednostavno podešavanje najvažnijih parametara rada.


 


alt            alt




 



 

Šta je laserski ploter?

 

Laserski ploter je mašina za graviranje i lasersko sečenje različitih materijala (šperploča, plastika, staklo, kamen, metal itd.) koja generiše laserski snop određene talasne dužine, u zavisnosti od ugrađenog izvora svetlosti.
 

Obično je konstrukcija takve mašine prilično jednostavna. Svaki CO2 ploter je opremljen vođicama koje određuju radno polje, odnosno ose XY. Ispod njih se nalazi radni sto, obično u obliku takozvanog „saća“, postoje i „sečeni“ stolovi ili oni sa okruglim otvorima.
 

Na jednoj od vođica nalazi se glava sa sočivom koje fokusira laser. Laserski snop putuje reflektujući se od ogledala postavljenih na putu između cevi i glave, da bi kroz sočivo u fokusiranom obliku ugravirao oblik u materijalu.

alt






 

alt

Takođe, tu je motor za pokretanje vođice pomoću kaiša, a u nešto skupljim modelima postoje i koračni motori za spuštanje/podizanje stola, kao i elektronske komponente poput kontrolera, napajanja i kabliranja do interfejsa (kontrolna tabla, tasteri, USB ulazi).

 

Plotere iz nižeg cenovnog ranga obično karakteriše jednostavno upravljanje pomoću nekoliko tastera.

 

Skuplji modeli, namenjeni za složenije zadatke, najčešće imaju DSP kontroler sa kolor ekranom i mogućnost rada bez upotrebe računara, jer se na njemu mogu podesiti svi potrebni parametri rada.



 



 

Dovoljno je pritisnuti jedno dugme i laser se pojavljuje.



Postoje dva najvažnija izvora svetlosti koja se obično sreću u ploterima:



Staklena cev sa CO2 gasom – kroz nju prolazi vrlo visoko napajanje reda od nekoliko desetina kV iz napajanja, što pobuđuje gas (azot). Ovaj gas ne može emitovati energiju u obliku fotona (svetlosti), pa svoju energiju prenosi molekulima ugljen-dioksida, koji pretvaraju energiju vibrirajućih elektrona u emisiju fotona. Tako nastaje laserski snop koji prolazi kroz cev, zatim se reflektuje od ogledala u ploteru i na kraju fokusira u sočivu, čime se stvara oblik u materijalu.

Ovakve plotere nazivamo CO2 laserskim ploterima, jer se zahvaljujući CO2 (ugljen-dioksidu) formira pomenuti laserski snop. Njihovo korišćenje je jednostavno, imaju odličan odnos cena/kvalitet, što ih čini najpristupačnijim, a odlikuje ih i velika preciznost. Laserske mašine sa ovakvim cevima mogu se kupiti za nekoliko hiljada dinara i služiće godinama, samo je potrebno održavati njihovu čistoću i povremeno menjati istrošene optičke komponente i samu cev.

Primenu nalaze u drvnoj industriji, proizvodnji, kamenorezačkoj industriji i mnogim drugim, jer su tako univerzalni da se mogu koristiti za sečenje i graviranje gotovo bilo čega. CO2 ploteri su pogodni za mnoge materijale kao što su:

guma, plastika, pleksiglas, akril, tekstil, odeća, veštačka koža, koža, keramika, guma za izradu pečata, drvo, svi nemetalni materijali, presvučeni metali.
 

 

alt






FIBER izvor svetlosti – ovde imamo posla sa laserom gde aktivni medijum predstavlja optičko vlakno koje sadrži elemente kao što su: erbium, iterbium, neodimijum, disprozijum, prazeodimijum i tulijum. Za razliku od ploterima sa cevima gde se laserski snop prenosi spolja i vodi optičkim sistemom, ovde imamo izvor, odnosno povezane diode koje formiraju laserski snop koji se prenosi do glave pomoću fleksibilnog optičkog vlakna. Zatim se fokusira u sočivo.

Fiber laseri takođe imaju mnoge prednosti, među kojima su visoka pouzdanost i kvalitet rada. Veoma su efikasni, pouzdani i stabilni u poređenju sa drugim tipovima lasera. Ovi laseri obezbeđuju visok kvalitet snopa, a često su kompaktni, mobilni i laki za korišćenje. Nažalost, njihova cena je veoma visoka zbog upotrebe složene tehnologije i skupih materijala. Zahvaljujući optičkom vlaknu, svetlost lasera određene talasne dužine može proći čak i kroz vlakna.

Fiber laseri se često koriste za sečenje i označavanje metalnih delova. Često se koriste u industrijama kao što su: automobilska industrija, medicina, elektronika i proizvodnja.


 

alt




 



 

Koji laserski ploter izabrati za efikasan rad?\

 

Tip plotera koji izaberemo zavisi pre svega od materijala sa kojim želimo da radimo, kao i od veličine i složenosti elemenata.

Moramo biti svesni da će ploter veće snage preciznije i brže iseći i ugravirati isti element u poređenju sa ploterom manje snage. Biće skuplji, ali takođe ima bolju opremu koja omogućava dužu eksploataciju bez popravki. Obično ovi jači imaju i mnogo veće radno polje, na primer naš ploter od 40W ima maksimalno radno polje 40x40 cm, dok ploter od 100W ima već 100x60 cm.

 

alt                alt


 

Stoga, pre kupovine, preporučujemo da se upoznate sa našom ponudom: https://cncworld.rs/co2-laseri-c-6_41.html

... i kontaktirajte naše konsultante koji će razjasniti sve nedoumice i savetovati vas šta će najbolje odgovarati vašim potrebama.


Idi na početnu stranicu Vrati se u kategoriju Unosi o mašinama
Korišćenjem ove stranice pristajete na upotrebu kolačića. Više informacija možete pronaći u našoj Politici kolačića.
Više ne prikazuj ovu poruku