Hlađenje cevi u CO2 laserskim ploterima
CO2 laser ploter je mašina koja zahteva hlađenje tube, u kojoj se generiše laserski zrak, jer bi bez toga tuba brzo pregrejala i više ne bi bila upotrebljiva. Prilikom pobude gasa, u tubi se stvara puno toplote koju treba brzo odvesti.
Zbog toga je za svaki ploter potrebna najmanje voda pumpa ili chiller.
Hlađenje tube u CO2 laser plotterima
Ako želite saznati više o laser plotterima, pogledajte ovde:
Laserski ploteri - šta su, kako funkcionišu i za šta se koriste?
Čime hladimo CO2 laser plottere?
CO2 laser ploter je mašina koja zahteva hlađenje tube, u kojoj se generiše laserski zrak, jer bi bez toga tuba brzo pregrejala i više ne bi bila upotrebljiva. Prilikom pobude gasa, u tubi se stvara puno toplote koju treba brzo odvesti.
Zbog toga je za svaki ploter potrebna najmanje voda pumpa ili chiller,
Za hlađenje se najčešće koristi obična voda, destilovana voda ili rashladna tečnost.
Voda ima veliku toplinsku kapacitetu i odlično upija toplotu iz CO2 tube, ali je potrebno često je menjati - svakih nekoliko dana, a destilovanu vodu svakih 2-3 nedelje.
S druge strane, rashladna tečnost lošije upija toplotu i tuba se može brže pregrejati, pa je u tom slučaju dobra ideja kupiti jaču pumpu sa većim protokom. Prednost ove tečnosti je što je možete menjati na primer jednom u 2 meseca, a takođe se dobro ponaša na veoma niskim temperaturama. Ako voda zamrzne, može da raznese tubu u plotteru – na to treba obratiti pažnju.
Kojim uređajem možemo održati stabilnu temperaturu u tubi?
Maksimalna temperatura rashladne tečnosti u rezervoaru treba da bude između 25-27 °C, tada CO2 laser ploter radi najefikasnije, nema problema sa prenosom snage iz tube kroz optički sistem, a sama tuba zadržava svoju predviđenu dugovječnost.
Međutim, znamo da je pri dugotrajnom radu ili veoma visokim spoljnim temperaturama teško održati ovu temperaturu.
Obična voda pumpa da, dobro funkcioniše, ali zahteva veliku pažnju i kontinuiranu kontrolu temperature u rezervoaru.
Zato možemo takođe nabaviti napredniji uređaj za hlađenje tube u laser plotterima – tj. chiller.
Na raspolaganju imamo jednostavne chillere sa ventilatorima, kao što je CW3000, koji mogu održavati temperaturu u sobnoj temperaturi, ali njihova toplinska efikasnost je mala zbog malog protoka vode i nedostatka rashladnog sredstva, i najbolje funkcionišu za slabije plottere sa snagom do 60W i u okruženju sa stabilnom temperaturom.
Takođe imamo i naprednije chillere koji su namenjeni za veće i jače plottere, kao što je CW5200 ili za velike industrijske plottere sa snagom većom od 150W, kao što je CW6200.
Oni imaju ugrađeni kontroler sa LCD panelom, gde možemo postaviti tačnu temperaturu rashladne tečnosti. Opremljeni su rashladnim agregatom sa rashladnim sredstvom, slično onom u klima uređajima. Takođe, imaju niz zaštita i alarmnih obaveštenja, tako da upozoravaju na nepravilne radne parametre.
Koji uređaj za hlađenje mog plottera treba da izaberem?
Uglavnom zavisi od vremena rada i tipa plottera. Za mali ploter, na kojem se radi sa pauzama i maksimalno nekoliko sati dnevno, dovoljna je sama voda pumpa.
Ako ne želimo da brinemo o temperaturi i radimo u stabilnom okruženju, CW 3000 će da se nosi bez problema.
Međutim, ako planiramo da koristimo svoj ploter tokom dana, čak i nekoliko sati dnevno ili da radimo bez pauze duži vremenski period, onda je preporučljivo izabrati CW5200 ili čak CW6200. Oni garantiraju stabilnu temperaturu i samim tim ponovljivost lasera, jer prekomerna toplota negativno utiče na efikasnost tube.
Idi na početnu stranicu Vrati se u kategoriju Unosi o mašinama